Fodral fanerat med mahogny och ek. Krön med snidade figurer. Urverk märkt C:S UYTERWEERENZOON ROTTERDAM. Höjd 281 cm. Pendel, två lod och vev medföljer.
Skador, lagningar, lösa delar, urverket från 1700-talet. Nyckel saknas.