TE- OCH KAFFESERVISDELAR, 45 st, porslin, Lomonosov, Ryssland, 1900-talets första hälft.

Dekor i underglasyrblått med förgylld dekor. 8 tekoppar med fat, 15 assietter, 1 skål, 1 fat, 8 kaffekoppar med fat samt 12 skålar. 2 tefat samt 6 kaffefat medföljer.

Lättare slitage. Kaffekoppar med fat med något hårdare bruksslitage. En tekopp med invändiga avlagringar.

Utropspris
2 000 SEK