Madeleine Pyk – en samling F769

olja på duk, "Finland" ej sign. 1800-tal.

Målningen är en s.k. kaptenstavla som föreställer fraktfartyget "Finland" som bl.a. fraktade trävaror till England och därifrån livsmedel till Helsingfors.
Märkt på plaketten: Kapten A A Sjöblom 1831, Finland. 62x92.

Restaurerad. Reparationer i duken.

Utropspris
2 000 EUR