Aina Stenberg-Masolle

(Sverige, 1885-1975)
Aina Stenberg-Masolle
(Sverige, 1885-1975)

AINA STENBERG-MASOLLE, akvarell, sign.

Barn på slädtur. 26x19. En chromolitograf (14x11) av samma motiv av Harald Mischke, medföljer, gjord som förlaga av vykortet 14,5x 11) , som också medföljer, som var slutprodukten av akvarellen. Oramade.

Akvarellen något gulnad.

Konstnär

Aina Gerda Lucia Masolle, föddes 1885 i Stockholm och dog 1975. Hon är känd som bildkonstnär och hennes motivkrets utgörs ofta av sagomotiv. Hon studerade vid Konstakademien i Stockholm och bedrev studier i både England och Frankrike. Hon illustrerade barnböcker och julpublikationer så som adventskalendern.

Utropspris
4 000 SEK