Mahogny. Rak med 4 lådor, samt mässings beslag. Flankerande Pilastrar i marmor krönt av egyptiserande brännförgyllda figurer. L 109, b 45, h 91. Nyckel finns.
Slitage, repor, smärre fanerbortfall, brustna marmorpilaster, fläckar.
Enligt uppgift Stafsjöbruk.