MATSALSGRUPP, 18 delar, rokokostil, Lysberg och Hansen A/S, Kgl. Hofleverandör Palaegade Köbenhavn,1900-tal.

12 st stolar. Genombruten ryggbricka. Skuren rocailledekor på sarg och ryggkrön. Svängda ben. Svarvat fotkryss. Sadelgjord.
2 st karmstolar. Genombruten ryggbricka. Skuren rocailledekor på sarg och ryggkrön. Svängda ben med bladdekor. Svarvat fotkryss. Sadelgjord.
Matbord med utdragsskivor. Svängda ben. Skuren dekor. Konturrerad form på sarg.
L 166, B 122, H 76. 3 iläggsskivor, trärena, L 125, B 59/35.
Vitrinskåp, med genombrutet krön som avslutas med en urna med knopp i form av rocaille. Två glasdörrar med spröjs. Bakomliggande hyllor. Två lådor i sargen. Svängda ben. Skuren dekor. Beslag i mässing. L 122, B 43, H 234.
Mindre sideboard, med konturerad kant på skivan. Två lådor i sargen. Svängda ben. Skuren dekor. L 108, B 48, H 80.
Större sideboard med konturerad kant på skivan. Två skåp på var sida. I mitten två lådor. Svängda ben. Skuren dekor. L 218, B 58,5, H 100. Nyckel finns.

Bruksslitage. Märken och repor. Fläckar på tyg. Färgslitage.

Utropspris
45 000 SEK