BYRÅ, art deco, Gustav Bergström, 1931.

Tre lådor. Rik intarsiadekor med girlander, urna och blomster. Fyra fötter med skuren dekor. Bär dat 1931. L 88, B 43, H 77. Nyckel finns.

Smärre slitage och repor. Ställvis mindre fläckar.

Boet 1931, sid 250.

Utropspris
10 000 SEK