MAPP / BOK, Masterpieces Selected from The Maruyama School, Tajima Shi-ichi, rivised edition, The Shimbi Shoin, 1911.

Sidenmålningar med biografiska skisser av konstnärerna. Tygklätt band i mapp av sjögräs. Från en upplaga på 25 st. 50x35.

Mappen med visst yttre slitage, ej genomgången.

Proveniens

Ur fil Dr Emil Hultmarks samlingar.

Utropspris
4 000 SEK