Guld 18K, karneol, graverad dekor med blommor samt koger med pilar, Roland Melin (1833-1867), Helsingfors 1859.
Guld 14K, ostämplad, karneol.
Ben, kant i gul metall.
Bruksslitage. En sten med nagg, en med graverade initialer.