FINGERBORGAR, 7 st, silver, olika tillverkare, Finland, 1895-1940, tot vikt ca 23,5

Kultakeskus, Tavastehus, 1940; Wiborg 1903; Karl Wilhelm Hoikka, Wiborg 1895; Samuel Wilhelm Westerlund, Borgå 1900; Wilhelm Porthan (1904-1925), Wiborg; Auran Kultaseppä, Åbo 1908.
En ostämplad. Graverad dekor.

Slitage, anlöpningar.

Utropspris
200 EUR