Mahogny. Rak form med avfasade kälade hörn samt tre lådor. Fyrkantiga nedåt avsmalnande ben med kannelerad dekor. Mässingslister samt mässingsbeslag. Profilerad kalkstensskiva. L 118, b 58, h 78.
Bruksslitage, repor samt ytskiktssprickor. Skador och mindre delar saknas. Stenskiva med lagningar. Renoverad.