SENAPSKANNOR, 2 st, samt KANNA, silver, bl.a. Gustav Henrik Sidwall, Stockholm. 1700, 1800 resp 1900-tal. Vikt ca 433g.

Genombruten dekor i form av stiliserade blommor, "ball in claw"-fötter. Svängd hänkel, lock med knopp. Dekor av pärlstav. Insats av blått gals. H 13. Gustav Henrik Sidwall, Norrköpng, 1793, resp B Erlandson, Kristianstad, 1910. Senapskanna i form av tunna, trepass fot, svängd hänkel med dekor i form av blomma. Invändigt förgylld. Johan Patrik Ljungström, Uddevalla, 1800-tal. H 10.

Bruksslitage.

Utropspris
3 000 SEK