GOLVUR, urverk sign Jens Christensen Lindum, Danmark, 1700/1800-tal.

Vitmålat med gulddekor. Lökformat fodral. Urtavla med romerska samt arbiskasiffror. Märkt Jens Christensen Lindum. L 50, B 29, H 220.

Bruksslitage. Senare bemålning. Märken och repor. Ej funktionstestad. Maskstunget.

Utropspris
5 000 SEK