SKÅL, Wilhelm Kåge, Gustavsberg studio, 1958.

Farstagods, oval med ristad dekor av fisk, glasyr i grönt, brunt och beige. Signerad KÅGE FARSTA Ö samt studiostämpel. 11,5 x 9,5 cm, höjd 8,5 cm.

Små mynningsnagg.

Proveniens

Samling Jonason. Ulla och Curt Jonasons samling av svensk 1900-tals keramik. Bukowskis, Stockholm, auktion H033.

Utropspris
2 000 SEK