SKÅLAR, 3 st och VAS, stengods, Berndt Friberg, Gustavsberg studio, 1954-1976.

Harpälsglasyrer i brunt, orange och gult. Signerade Friberg med studiohanden samt 1976, otydlig årsbokstav, y, respektive c. Höjd 5-8 cm, skålarnas diameter 12-16 cm.

En med nedslipad fotring. Bruksslitage.

Proveniens

Samling Jonason. Ulla och Curt Jonasons samling av svensk 1900-tals keramik. Bukowskis, Stockholm, auktion H033.

Utropspris
5 000 SEK