Smycken
275256

RING SAMT BROSCH / HÄNGE, guld 18K samt 14k, pärlor, bl a Ge-Kå Smycken, G Kaplan, Stockholm 1963. Tot vikt ca 19,3 g.

Rik dekor av guld och pärlor fattade i rundform, filgrandekor. Ring, skena i 18k guld, Ge-Kå Smycken, G Kaplan, Stockholm 1963. Brosch/Hänge, 14k guld, utan stämpel, Diam ca 4.

Delvis avbruten kantdekor i guld på brosch samt ring. Flertal limmade pärlor. Bucklor. Bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK