Örhängen, ett par, skruvanordning, 1900-talets mitt. Hänge/Brosch, Bengt Hallberg Guldsmeds AB, Köping 1978. Hänge med genombruten dekor, Guldvaruhuset AB, Stockholm 1946. Kedja pansarlänk medföljer, omkrets ca 25. H ca 1,5-4.
Bruksslitage.