SKÄNK, sengustaviansk provins, tidigt 1800-tal.

Gråmålad, raka sidor, pardörrar med räfflade spegelfält, skuren dekor av bla bladstav, skiva med bakre sargkant. Korta nedåt avsmalnande ben. L 144, b 57, h 133.

Slitage, smärre sprickor, renoverad, kompletterad. Nyckel saknas.

Utropspris
8 000 SEK