Bauhaus

(Tyskland, 1919-1933)
Bauhaus
(Tyskland, 1919-1933)

VÄGGLAMPA, Curt Fischer, Bauhaus, modell 11, Midgard, 1920-tal.

Krom och lackerad metall. Grön skärm, hel rund öppning. Märkt Midgard D.R.G.M.D.R.P. Ausl. Pat. Industriwerk Auma, Tyskland (formgiven 1923-25). L ca 130.

Slitage. Smärre skador i skärm. Ej funktionstestad.

Utropspris
8 000 SEK