Fanér av bla valnöt, tredelat, underdel med svängd front och tre lådor, mellandel med skrivklaff mellan fyra mindre lådor, inredning av fack. Överdel med uppsvängt krön, sju lådor. L 135, b 74, h 212. Nyckel finns.
Slitage, sprickor, fanérskador, lagningar, kompletterad med bla senare beslag och bakstycke på nedre del. Övre kröndekor saknas. Lösa lådknoppar medföljer.