TESERVIS, 25 delar, porslin, Kina, Jiaqing, 1800-talets början.

Dekor av flodlandskap i underglasyrblått med gulddetaljer. 2 tekannor, 6 hänkelkoppar med fat (samt 3 hänkelkoppar utan fat), 11 koppar med fat (samt 3 koppar utan fat), skål, skålfat, 2 mindre fat, tedosa samt mjölkkanna. En snarlik kopp samt senare tesil medföljer.

Rund tekanna med nagg. Hänkelkoppar med fat med enstaka nagg och hårsprickor, en kopp med kraftig lagning, ett fat med kraftig lagning samt ett fat med större nagg och spricka. Koppar med fat med enstaka nagg och hårsprickor, en kopp med större nagg och spricka. Skål med hårsprickor. Tedosan och mjölkkannan med naggat och lagat lock.

Utropspris
6 000 SEK