KAFFE SAMT TEKANNA, silver, Köpenhamn, Danmark, 1866. Tot vikt ca 1522.

Morisk dekor samt formspråk. Lock med knopp. Tesil medföljer. H 21 resp 31.

Bruksslitage samt bucklor.

Utropspris
5 000 SEK