STOL, skyltstorlek, "Mademoiselle", Ilmari Tapiovaara, Edsbyverken. Trol 1960-tal.

Vitmålad. Rygg med spjälor, snedställda rundade ben. L 105, B 88, H 194.

Spricka. Slitage. Repor. Färgbortfall.

Proveniens

Skyltexemplar tillverkat av Edsbyverken. Har enligt uppift stått på Edsbyverkens VD's kontor.

Utropspris
10 000 SEK