KAPTENSTAVLA, relief, sidenbroderi på sidenduk, originalram. Barkskeppet "Ihana". 1870-tal.

Barkskeppet Ihana. 50x75.

Slitage, fläckar, bleknat.

Barkskeppet Ihana byggdes i Nystad år 1872. Sidenreliefen föreställer resan till New York som gjordes år 1876 under befäl av kapten Chr. Blom. Fyren som syns i bakgrunden är Long Island lighthouse.

Utropspris
800 EUR