FAT, 2st, porslin, sen Qing dynasti, Kina, 1800-tal.

Polykrom dekor, större fat med motiv av resande sällskap och häst. Mindre fat med motiv av sällskap med vagn och tupp vid vattenbryn. L 34 resp 40,5.

Slitage, smärre repor i glasyr, förgyllning delvis nött.

Utropspris
3 000 SEK