MATSALSGRUPP, 9 delar, "Herrgården", Carl Malmsten, Bodafors.

Två karmstolar, 6 stolar samt matsalsbord med två iläggskivor. Bränstämplat "Bodafors Design Carl Malmsten Made in Sweden". L 140 (55x2), B 100, H 75.

Färgbortfall. Bruksslitage.

Utropspris
6 000 SEK