HARALD NIELSEN, kaffeservis, 3 delar, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-51, Jensen & Wendel, sterling,
svenska importstämplar. Design nr 456 A (Kaffekannan) och B. Slät, med pärlkantsbård, locket med bärknopp, handtag av ebenholts, Kannan höjd 24 cm, vikt tillsammans 870 g. (3)
Obetydligt ytslitage.