STOLAR, ett par. Lindome, märkta OES, Olof Ericsson, 1700-talets slut.

Genombruten ryggbricka med kopplade spjälor med runda medaljonger med skuren dekor av blommor. Skuren dekor i sargen. Runda kannelerade ben som är kopplade. Lös sitt dyna. Olof Ericsson, verksam i Lindome, Strekered, född 1754, död 1808.

Bruksslitage. Färgslitage. Maskstunget. Spricka. Senare bemålning.

Utropspris
2 500 SEK