FÄLLBORD, märkt med lacksigill för ätten Adlercreutz, 1800-tal.

Rotfanerat. Kvadratisk skiva på svarvad stam på tre delad fot. Ägarsigill i svart lack under skivan. L 52, B 39,5, H 59.

Bruksslitage. Smärre märken och repor. Äldre lagning på foten. Under del senare.

Proveniens

Bär sigill från ätten Adlercreutz.

Utropspris
2 000 SEK