Märkt D.G&g IE 172, Paris. Förgylld mässing. Urtavla i emalj med dekor av flygande putti. Romerska siffror. Sockel i trä. Glashus med följer. Rocailller och krön med urnformation.
Pendel och nyckel finns. H med sockel 33.Tot h med andra sockeln h 53. Nyckel finns.
Bruksslitage. Ej funktionstestad.