SEKTIONSSOFFA, ur "Party Corner"-serien, Wards Ateliéer AB, Tibro, omkring 1970.

Fem sektioner, varav en hörndel. Jakarandafanerad sockel. Klädsel i röd manchester. Respektive del l 75.
I serien ingick raka och svängda sittdelar, hörnbord, barskåp, stereoskåp, ljusramp samt bord med glas- eller marmorskiva. "Party corner" utställd på Svenska Möbelmässan 1968.

Socklar med lösa fanérskivor. I lövrigt obetydligt bruksslitage.

Utropspris
6 000 SEK