Madeleine Pyk – en samling F769
278952

PARTI BROSCHER, 4 st, bl a 18k guld samt pärlor, Johan Edvard Pettterson, Stockholm 1905. Tot vikt ca 19 g.

18 k guld samt pärlor, Johan Edvard Pettterson, Stockholm 1905. 18 k guld med ovalformad gul sten, troligen citrin, filigrandekor, otydlig mästar- samt årsstämpel, troligen Malmö, gravyr "1-12-1905". Cabochon slipad ametist samt små pärlor, Sverige 1952. 18 k guld, troligen månsten med 6 rosa safirer tot ca 3 ct, Guldvaruhuset AB, Stockholm 1961. L 2-5,5.

Lagningar. Gravyr. Slitage. Skador.

Utropspris
3 000 SEK