SERVISDELAR, 56 st, "Vardag", Karin Björquist, Gustavsberg, modellen formgiven 1955.

18 mattallrikar, 23 assietter, 6 skålar, 1 kanna, 1 gräddkanna, 2 skålar med pip, 2 serveringsskålar samt 3 mindre serveringsfat.

Bruksslitage och repor. Gräddkannans pip med nagg. En skål med nagg och spricka. Bägge skålarna med nagg på pipen.

Utropspris
3 000 SEK