BYRÅ, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Fanerad med bl a valnöt och fruktträ i rombiska mönster. Fyra lådor. Svängd bukig front, rundade hörn. Svängd skiva av kolmårdsmarmor. Mässingsbeslag. L 128, b 69, h 81. Nyckel finns.

Senare skiva, omarbetad, delvis utbytta beslag, troligen omarbetade överlådor. Blekt, smärre fanérskador och sprickor.

Utropspris
25 000 SEK