Blå underglasyr. Motiv bl a flodlandskap och pagoder. Terrin med lock. 4 stekfat olika strl. Skålfat med konturerad kant. Bärtallrik. 2 tallrikar varav en med polykroma emaljfärger. Djup tallrik.
Lagningar. Nagg. Sprickor och påmålade lagningar. Terrinlock med omfattande lagningar. Locket ej ursprungligen tillhörande.