YTTERFODER, flintgods, "Sgrafitto", Josef Ekberg, Gustavsberg, sign o dat. 1918.

Stiliserad blomsterdekor i sgrafittoteknik. Blå på grön botten. H 25,5.

Glasyrdefekt, nagg, spricka, krackelyr, slitage.

Utropspris
3 000 SEK