SERVIS, 153 delar, porslin. Royal Copenhagen, 18/1900-tal.

Bestående av, 26 mattallrikar (m.nr 1621, diam. 24,5 cm, nagg, ifyllda nagg, 3 med spricka), 11 sopptallrikar, (m.nr 1614, diamet 24 cm, en med lagning) 14 assietter (m.nr 1630, diam. 22 cm, en lagad, en spricka), 16 assietter (m.nr. 1631, 1632, diameter ca 20 cm, två lagade), sju små djupa tallrikar (m.nr 1617, diameter 19,5 cm), 15 små assietter (snarlika, två med skada), 6 assietter (m.nr 1627, diameter 14 cm), 10 assietter (m.nr 1626, diameter 15 cm), två kaffekannor med lock (m.nr 1616, höjd 20 cm), kaffekanna med lock (m.nr 1517, höjd 21,5 cm), tazza (m.nr 1534, höjd 13,5 cm), fyra ovala fat (m.nr 1524, 1525, höjd 22-31,5 cm), fem gräddkannor (m.nr 1537,1538,1539, höjd 8-11 cm), sockerkskål med lock (m.nr 1678), 12 koppar med fat (m.nr 1549, höjd 5,5 cm), 8 te koppar med fat (m.nr 1551, koppens diameter 9,5 cm), 10 koppar med fat (m.nr 1810, 2:a sortering, höjd 6,5 cm), 12 koppar med fat (m.nr 1546, ett fat med spricka), askfat. En djup tallrik, Meissen, medföljer.

Se ovan, slitage.

Utropspris
30 000 SEK