MATSERVISDELAR, 57 st, stengods, "Birka", Stig Lindberg för Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

9 djupa tallrikar, 6 äggkoppar, 2 skålar, 7 mattallrikar, sockerskål, mjölkkanna, ugnsform, lockkarott, 10 assietter, karott, lockask, uppläggningsfat, 8 tekoppar med fat, 8 kaffekoppar med fat (ett fat från Arabia).

Bruksslitage. En del med skada på brämet. En kopp med spricka i handtaget.

Utropspris
2 000 SEK