JOHANSSON NORSBO, HANS, olja på duk. Sign. o dat. 1931.
Skogsbacke. 44x35
Smärre slitage, rispor.
Hans Norsbo var en svensk bildkonstnär född i Falun. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm och på studieresor till Frankrike och Italien. Hemkommen bosatte han sig i Norsbo utanför Falun och bytte senare namn från Johanson till just Norsbo. Norsbo tillhörde grafikergruppen Falugrafikerna. Han har främst målat porträtt och landskap, men även utfört arbeten i torrnålsetsning.