MAT- OCH KAFFESERVIS, 114 delar, porslin, "Maria" Rosenthal.

Blomsterdekor. 12 mattallrikar. 12 sopptallrikar. 12 förrättstallrikar. 12 assietter. 6 uppläggningsfat i olika strl, terrin med lock, såsterrin, 2 stora skålar, 2 små skålar, 12 äggkoppar, kaffekanna, tekanna, tillbringare, mjölkkanna, gräddkanna, sockerskål, 12 mockakoppar på fat, 12 kaffekoppar på fat (7 medföljande extra fat), 10 tekoppar (2 medföljande extra fat). 2 salt/pepparströare av märket Thomas medföljer.

Slitage. Nagg. Lagningar. Repor, Fläckar. Enstaka glasyrdefekter. Kaffekanna och tekanna med avslagna pipar.

Utropspris
5 000 SEK