OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå, 1700-talets första hälft.

Porträtt av en kvinna och en man, i bakgrunden konstnären vid sitt staffli. 37,5 x 30,5.

Sprickor. Ytrispor. Oramad.

Proveniens

Richard Erling, Stockholm(från åtminstonde 1938).

Stockholm, Liljevalchs Konsthall, Namnlösa porträtt, 15-30 januari 1938, nr 156(utlånad av Richard Erling, Stockholm).

Utropspris
8 000 SEK