BOK, vol III och IV, "Histoire Universelle depuis le Commencement du Monde...", Amsterdam och Leipzig 1791 resp 1793.

Helband av pergament med två sambundna volymer, titelbladet med tryck i svart och rött, illustrerad med utvikbara kartor och gravyrer.

Slitage, del ur större bokverk, ej genomgången.

Proveniens

Uppsala Universitet enligt dubblettstämpel.

Utropspris
3 000 SEK