SCHATULL för spelmarker, samt PRYNADSKÖLD, lack. Japan, Meiji, tidigt 1900-tal.

Dekor i guld av fåglar och växter. Mått 33x27x8,5 cm. Skölden med dekor av drake, diameter 43,5 cm.

Skador, lagningar.

Utropspris
2 000 SEK