Smycken
283860

GARNITYR, 4 delar, 18k guld brosch 14k guld med rubiner, samtl del trol C.G. Hallberg, Stockholm, 1905. Tot vikt 28,8g.

Brosch, med glasad baksida för foto, oval, röd sten, ring för kläpp, l 4. Örhängen, ett par, droppformade med kläppar och röd sten, skruv, l ca4,5. Halskedja med hänge, ankarlänk, ring för hänge, droppformat med kläppar och röd sten, avtagbart, l 40 resp 3,5.

Smärre bruksslitage. Anlöpningar. Smärre nagg på stenar.

Utropspris
4 500 SEK