MATSALSMÖBEL, 12 delar, Erik Chambert, 1930-tal.

Renässansstil. Ritad och beställd 1937. Fanerad med valnöt och valnötsrot. Beslag av mässing. Dekor av pilastrar. Stolar med fast stoppad rygg och sits.

Omfattande bord, 6 stolar, 2 karmstolar, skåp, sideboard och avlastningsbord. Bordets Diam 120, H 76. Med 2 skivor à 40, total L 200. Skåp L 150, B 47, H 150. Sideboard L 172, B 61, H 97. Avlastningsbord L 80, B 37, H 75. Nyckel finns.

Sideboard med spricka. Smärre fanerskador. Repor. Fläckad klädsel.

Utropspris
5 000 SEK