Madeleine Pyk – en samling F769

SERVIS, 52 delar, porslin, Rörstrand. 1900-tal.

Blomsterdekor i blått. 6 mocka koppar med fat, terrin med lock, ett par kvadratiska fat. Såsskål, 6 ovala fat, 8 assietter, 5 djupa tallrikar. 11 mattallrikar, 12 större assietter.

Slitage. Terrinen med skada på ena hänkeln.

Utropspris
1 500 SEK