LJUSKRONA, oscariansk, sent 1800-tal. H 107.

Bronserad rikt dekorerad stomme. Sammanlagt 15 ljuspipor i två våningar, rikt behängd med olikslipade prismor.

Slitage, nagg, något kompletterade prismor.

Utropspris
6 000 SEK