KABINETTSKÅP, barockstil, sent 1800-tal.

Tvådelat. Fanér med rika inläggningar av ben. Fjorton lådor, lucka med bakomliggande sju mindre lådor. Benställning, låda i sargen med skrivrinredning, fyra kopplade delvis svarvade ben. Kulfötter. L 95, b 35-51, h 147. Nyckel finns.

Slitage, fanérskador och bubblor, sprickor, repor. Smärre fanérbortfall och lagningar. En lös bit medföljer.

Proveniens

Wallox-Säby.

Utropspris
10 000 SEK