Madeleine Pyk – en samling F769

PARTI KINAPORSLIN, 6 delar, mest Qianlong, Kina 1700-1800-tal.

Två terrinfat, två stekfat, nibdre sexkantigt fat, saltkar. Dekor av landskap resp trädgårdsmotiv med fåglar i underglasyrblått. L 9-38.

Slitage, nagg varav några delar med större, sexkantiga fatet med lagning, saltkaret med påmålad kant, ett terrinfat med stor stjärnspricka. Det större stekfatet med påmålad kantlagning.

Utropspris
3 500 SEK