285634

GOLVUR. England, Barock, tidigt 1700-tal.

Urtavla i mässing, sign Hen Perry in Soho (Henry Perry, London, verksam 1691-1721). Svartlackerat och bronserat. Kinesiserande dekor. Höjd 220 cm. Pendel, två lod, vev och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Bättrad och delvis senare bemålning, utbytta gångjärn. Slitage. Lås fungerar ej. Ej funktionstestad.

Utropspris
10 000 SEK